Klienci, którzy planują inwestować w kontrakty terminowe, warranty lub opcje, powinni dysponować dużą wiedzą i doświadczeniem. W przypadku instrumentów pochodnych można osiągnąć wysoki zysk, ale również ponieść dużą stratę. Zatem ryzyko inwestycyjne jest bardzo wysokie
KONTRAKTY TERMINOWE
W grupie instrumentów pochodnych najbardziej popularne są kontrakty terminowe. Kontrakt to instrument pochodny, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu, zwanego instrumentem bazowym. Kontrakty mogą być oparte na akcjach, obligacjach, wartościach indeksów giełdowych, kursach walut.
Na giełdzie warszawskiej funkcjonują kontrakty terminowe na indeksy WIG20, TechWIG, MIDWIG, kontrakty na akcje największych spółek, kontrakty na obligacje Skarbu Państwa oraz na kursy walut.
Kontrakt terminowy stanowi umowę pomiędzy dwiema stronami, z których jedna zobowiązuje się do kupna, a druga do sprzedaży, w określonym terminie (w tzw. dniu wygaśnięcia) i po ustalonej cenie, określonej ilości instrumentu bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia pieniężnego.
WARRANTY
Warranty to papiery wartościowe, których wystawca zobowiązuje się do pokrycia różnicy między ustaloną ceną wykonania a kursem giełdowym instrumentu bazowego (z uwzględnieniem mnożnika lub liczby akcji przypadających na warrant) w terminie wygaśnięcia warrantu. Warranty są emitowane przez banki i inne instytucje finansowe. Na giełdzie warszawskiej notowanych jest kilkadziesiąt serii warrantów.
OPCJE
Opcje to instrumenty pochodne, których wystawca zobowiązuje się do pokrycia różnicy między ustaloną ceną wykonania a ceną rozliczeniową instrumentu bazowego w terminie wygaśnięcia opcji. Natomiast nabywca opcji ma prawo do żądania od wystawcy opcji tej kwoty. Na giełdzie warszawskiej funkcjonują opcje na indeks WIG20 oraz akcje wybranych spółek.